Намирането на нетрадиционен и интересен подарък за 14 февруари е доста трудна задача. За да ви помогнем да я решите по най-удобния и бърз начин, ние включихме в нашия каталог продукти, подходящи за влюбени двойки. Не се оставяйте на течението точно в деня на влюбените - бъдете креативни, дръзки и дори забавни. Създадохме специален раздел, който можете да посещавате всяка година преди празника.
Исторически корени на празника
Изпитвайки сериозни затруднения да изберат хубав подарък за Свети Валентин за мъж, дамите вероятно си задават въпроса: кой е наложил тази традиция? Истината е, че много малко хора познават историческите факти, свързани с този специален празник, затова ще се опитаме да хвърлим малко яснота.
Денят на влюбените категорично е най-романтичният празник през годината. Той се празнува в почти целия свят вече над 1500 години. Любопитното е, че първоначално честването на паметта на Свети Валентин е установено като почит към мъченическата му смърт, без никаква връзка с покровителството над влюбените.Постепенно денят, в който се чества този светец се превърна от католически празник в светски.
Много хора го празнуват с удоволствие, въпреки че не е отбелязан сред официалните празници в календара. Причината да потърсите страхотен подарък за Свети Валентин за „него” показва, че вие сте един от тях. Историята на романтичния празник съществува повече от 15 века, но съдейки по езическите традиции, празниците на „Любовта“ са били популярни още в древността.
Така например, в древен Рим на 15 февруари всяка година празнували празника на изобилието - Луперкалий - в чест на бог Фавн (Луперк е един от неговите прякори), покровител на стадата. А в деня преди Луперкалиите се е празнувал празникът на римската богиня на брака, майчинството и жените Юнона и бог Пан.
На този ден момичетата пишели любовни писма, които поставяли в огромна урна, след което мъжете издърпвали писмата. Впоследствие всеки от мъжете започвал да ухажва момичето, чието любовно писмо е извадил.В Древна Гърция този празник се е наричал Панургия - обредни игри в чест на бог Пан (в римската митология - Фавн) - покровител на стадата, горите, полята и тяхната плодовитост.
Според митологията Пан е весел човек, свирел прекрасно на флейта и винаги преследвал нимфите със своята любов. Запазени са сведения, че този ден се е наричал още „Птича сватба“, тъй като се е смятало, че птиците образуват брачни двойки именно през втората седмица на втория месец от годината.
В древността не е съществувала традицията двойките да си разменят подаръци за Св Валентин. Тя се появява по-късно, а в края на 19-ти и началото на 20-ти век се превръща в цяла мултимилионна индустрия. Същата индустрия ви налага какъв подарък за мъж за Св. Валентин да изберете. За дамите също са предопределени определен тип артикули, които търговците ви убеждават, че непременно трябва да купите.
Светецът и празникът на любовта
Съществуват много легенди, свързани с името на Свети Валентин. Най-красивата и романтична от тях е историята за християнски проповедник, който през 269 г. жени легионерите на Римската империя за техните възлюбени, въпреки забраната на император Клавдий II.
За да запази военния дух, императорът издава указ, забраняващ на легионерите да се женят, тъй като смятал, че жененият мъж мисли как да изхрани семейството си, а не за доброто на империята и военната мощ. Свети Валентин съчувствал на влюбените и се опитвал по всякакъв начин да им помогне - той помирявал скарани двойки, съставял писма за тях с обяснения в любов, давал цветя на млади съпрузи и тайно венчвал войници.
След като научил за това, Клавдий II заповядал свещеникът да бъде хвърлен в затвора и скоро подписва указ за неговата екзекуция. Ореол на романтика обгръща последните дни от живота на този светец. Днес в негова чест двойки от цял свят се опитват да измислят оригинални идеи за подарък за Свети Валентин. Наша чест е да им помогнем в тази нелека задача.
Традиция на Валентинката
За да стигне до момента на трескаво търсене на специален подарък за Свети Валентин за нея и него, човечеството е извървяло дълъг път. Комерсиализацията на празника не се е случила внезапно. Преди да станат обсебени от идеята за подаръците, влюбените са си разменяли Валентинки.
За първата изобщо Валентинка в света се смята бележка, изпратена от Орлеанския херцог Чарлз до неговата съпруга от Лондонската кула, където е бил затворен през 1415г. Валентинките стават изключително популярни през 18 век, особено в Англия. Влюбените ги правили от цветна хартия и ги надписвали с цветно мастило.
До началото на 20-ти век, с усъвършенстването на печатната технология, ръкописните пощенски картички биват заменени от печатни. Днес, на Свети Валентин, е обичайно романтичните двойки да си подаряват валентинки под формата на сърца, с обяснения в любов, предложения за брак или просто шеги. На дамите е бил спестен стресът от намирането на подходящ подарък за мъж за Свети Валентин.
На този ден е прието да се обявяват годежи и да се организират сватби. В Европа празникът започва да се чества масово през 13 век. За първоприемник на традицията на празника да се подаряват червени рози се смята Луи XVI, който подарява такъв букет на Мария Антоанета. Според легендата Афродита стъпила на храст от бели рози и ги оцветила с кръвта си и така се появили червените рози.
По древен обичай в Англия и Шотландия в навечерието на празника, младежите пускат билетчета в урна с изписани върху тях имена на млади момичета. След това всеки изваждал по един билет. Момичето, чието име изтегли младежа, става негова „Валентина” за следващата година, а той – нейният „Валентин”.
Това означавало, че за една година между младите хора възниквали отношения, подобни на тези, които според описанията в средновековните романи възниквали между рицар и дамата на неговото сърце. В наши дни младите, а и не само, сами избират любовта на живота си. Днес всеки влюбен мъж се впуска в трескаво търсена на подарък за Свети Валентин за жена, която е спечелила сърцето му.
Обичаи, налагащи подаръците
Традицията на романтичния празник влюбените да си разменят женски и мъжки подаръци за Свети Валентин се появява малко след средновековието. Италианците наричат